Rubriky

Odebírejte novinky do emailu

Loading

Sledujte nás

TIP: Jak zjistit tržní cenu pozemku?

6.2.2022

Každý, kdo vlastní kousek půdy, ať už se jedná o pole, louku nebo les, zajisté dostal do poštovní schránky už spoustu nabídek na rádoby výhodný odkup. Co si majitelé zemědělské půdy neuvědomují, je fakt, že prodejní cena jejich pozemku se pohybuje často mnohem výše, než je cena nabízená v dopise. Zájem o zemědělské pozemky raketově roste a nárůstu tržní ceny napomáhá i vyšší inflace. Jak tedy zjistit skutečnou cenu půdy? A na co si při prodeji pozemků dávat pozor?

Poznámka: Víte, jaký je rozdíl mezi úřední a tržní cenou? Tržní cena bývá o dost vyšší. Více najdete ve slovníčku zemědělských pojmů.

Co zajistit před prodejem zemědělské půdy?

Pokud přemýšlíte nad prodejem svých zemědělských pozemků, rozhodně nesmíte podcenit hned několik kroků. Budete se muset zamyslet nad otázkami „Za kolik?“ a také „Komu?“. Přestože má zemědělská půda jasně vyčíslitelnou hodnotu, nesmíme zapomínat na to, že půda je komodita, která se často dědí po generace a musíme se postarat o to, aby nepřišla do nesprávných rukou.

Než se pustíme do dalších kroků, je zapotřebí zjistit co nejvíce možných informací o prodávaných pozemcích. Dobré je znát aktuální informace o pachtovní smlouvě. Pachtovní smlouva prodejní cenu pozemku může významně ovlivnit. Pokud nevíte, kdo na vašich pozemcích hospodaří, přečtěte si průvodce pachtovní smlouvou. Častým případem je i spoluvlastnictví pozemků. To znamená, že nemáte pozemky ve výlučném vlastnictví, ale vlastníte pouze určitou část. Nemusíte mít ale strach, že by to snížilo šanci na úspěšný prodej pozemků. Tyto i další důležité informace k samotnému prodeji zemědělské půdy najdete v rádci novým vlastníkům.

Za kolik prodat zemědělskou půdu?

Dostáváme se k nejdůležitější části – za kolik prodat pozemky? Pro stanovení správné ceny je zapotřebí znát dobře trh se zemědělskou půdou. Cena zemědělské půdy závisí na spoustě faktorů od celkové výměry pozemku, přes kvalitu půdy (BPEJ), až po aktuální stav na trhu se zemědělskou půdou. Je výhodné obrátit se na odborníky, kteří se v oboru pohybují úspěšně již několik let. Můžete mít zkrátka jistotu, že nešlápnete vedle.

Odhad ceny svého pozemku můžete mít téměř do 24 hodin a to zcela ZDARMA! Stačí si připravit název katastrálního území, ve kterých se pozemek nachází, dále pak list vlastnictví a čísla parcel, které chcete nechat nacenit. Odhad může využít každý, kdo zamýšlí prodat své pozemky ať už z jakéhokoliv důvodu.

Tip: Umíme si poradit s pozemky z dědictví, pomůžeme prodat pozemky rychle a bezpečně i v případě rozvodového řízení.

Abyste získali nezávazný odhad ceny, stačí vyplnit formulář na www.pudavaukci.cz/cena-zemedelske-pudy/. Cenu pro vás odhadne náš makléř Jakub, který se prodeji i nákupu zemědělských pozemků věnuje již od roku 2016.

Prodejem v aukci získáte víc.

Pokud máte jasnou představu o ceně svých pozemků, můžete zkusit prodej v aukci. Prodejem v aukci máte totiž šanci získat až o 30 % víc. Spojte se s naší specialistkou na prodej v aukci Natálií, která vám se vším ochotně poradí. Nově si dokonce můžete vytvořit vlastní inzerát sami a zdarma. Je ale třeba počítat s delší prodejní dobou než při prodeji přímo.

Komu prodat pozemek?

Zájem o zemědělskou půdu roste, stejně jako je její tržní cena. Na trhu se pohybují podvodníci, na které je třeba dát si pozor. Budou vám často nabízet směšně nízké částky za vaší půdu. Správné je snažit se pozemky prodat přímo zemědělci, který na nich bude hospodařit.

Ať už prodejem přímo nebo prodejem v aukci můžete mít jistotu, že se váš pozemek dostanete do rukou jen vážnému a férovému zájemci. V databázi máme nyní přes 12 tisíc zájemců o zemědělskou půdu z celé ČR. Převážně se jedná o farmáře a zemědělská družstva, kteří shání pozemky, na kterých budou hospodařit.

Uvažujete o prodeji pozemků a nevíte, jaká je ta vhodná cesta pro vás? Kontaktujte Jakuba nebo Natálii ZDE.

Poslat dotaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Zjistit cenu zemědělské půdy ZDARMA. Odhad posíláme do 24 hodin.Odhad ceny půdy