Důležité kroky po nabytí pozemků a rady k prodeji půdy

11.10.2021 - Tereza Zavadilová
Přečteno 523x

Stali jste se majitelem pozemku a uvažujete o jeho prodeji? V tomto článku se zaměřujeme na postup, který Vám usnadní a přiblíží celý proces. Věnovat se budeme všem důležitým krokům, na které byste neměli zapomenout po nabytí pozemků nebo jiné nemovitosti. V závěru článku také poskytneme tipy pro úspěšný prodej pozemků za férovou cenu.

Daň z nemovitosti

Na pozemek, který jste si koupili, dostali, či zdědili, je nutno do konce ledna následujícího roku podat daňové přiznání k dani z nemovitosti, která se vždy platí dopředu. Platí pravidlo, které říká, že kdo je majitelem pozemku k 1. lednu, ten platí daň z nemovitosti. A ta už platí po celý rok. Proto se daňové přiznání podává až k následujícímu roku. Každé daňové přiznání se vztahuje na kraj, ve kterém nemovitost máte. Jestliže vlastníte pozemek ve stejném kraji, ve kterém bydlíte, nebo vlastníte již jinou nemovitost, daňové přiznání se podává dohromady. V každém případě je v přiznání nutno uvést veškeré vaše nemovitosti.

Existují však dvě možnosti. Jedna z nich je podání nového kompletního daňového přiznání. Druhou variantou je doplňkové daňové přiznání, jež se řeší přímo na finančním úřadě (nelze tedy podat elektronicky). Obdobně v případě prodeje pozemku, je jednou z variant opět podání nového daňového přiznání, nebo prohlášení, že v daném kraji již žádnou nemovitost nevlastníte. Případně i zde můžete podat doplňkové daňové přiznání na finančním úřadě, kde odepíšete, co jste prodali.

Jestliže ovšem vlastníte pozemek v jiném kraji, je nutno podat nové přiznání k dani z nemovitosti samostatně pro daný kraj. Po zpracování daňového přiznání příslušným orgánem v květnu obdržíte výměr a konkrétní příkaz (složenku), určující částku poplatku.

Aktuální stav pozemku

Máte-li pozemek, jež lze využít pro hospodářské účely, doporučujeme zjistit, kdo pozemek využívá a případně zajistit přepis smlouvy na vaše jméno. O tom mimo jiné píšeme v našem článku Jak zjistit, kdo hospodaří a mém pozemku a jak jednat s pachtýřiSami si musíte zvážit pro a proti udržení či navázání nového smluvního vztahu s pachtýřem. Vyplatí se vám to finančně? V případě budoucího prodeje pozemku je určitě vhodné neuzavírat pachtovní smlouvu na dlouhá období. Pachtovní smlouvy uzavřené například na 1O let jsou časem velmi nevýhodné pro majitele pozemku a také je obtížnější takové pozemky prodat, případně to snižuje jejich prodejní cenu.

Spoluvlastnictví pozemků

V případě nabytí pozemku v dědickém řízení je častým scénářem, že se vlastnictví pozemku rozdělí na tzv. spoluvlastnické podíly, to znamená, že pozemek vlastní více lidí. Pokud vlastníte pozemek ve vícero lidech, je samozřejmě důležité, jak se mezi sebou s ostatními vlastníky na samotném prodeji nebo dalším postupu dohodnete. Pakliže se rozhodnete každý jinak, je možné prodat pouze váš podíl.

V případě prodeje všech podílů je nejideálnější možností prodat pozemek jako celek, což mu tvoří vyšší hodnotu a také pravděpodobnost koupě. Pozemek můžete prodat dohromady, s plnou mocí jednoho prodávajícího, který vás všechny bude zastupovat, ale také můžete prodej uskutečnit každý zvlášť. 

Aktuální tržní cena pozemku

Pokud jste si prošli všechny zmíněné kroky, můžete si nechat pozemek ocenit a zvážit jeho prodej. K tomu vám poslouží bezplatný odhad ceny půdy, který vám poskytneme online a zcela nezávazně. Po vyplnění formuláře se vám do 24 hodin ozve makléř, který vám moc rád se vším poradí.

Kupní cenu vašeho pozemku můžete zjistit přes náš portál v sekci Odhad ceny půdy ZDARMA.

Máte dotazy nebo připomínky? Ozvěte se nám pomocí tlačítka „POSLAT DOTAZ“.

Tereza z Půdy v aukci

Poslat dotaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Zjistit cenu zemědělské půdy ZDARMA.
Odhad posíláme do 24 hodin.
Odhad ceny půdy