Blog o zemědělské půdě

Cenné rady z oblasti investic do zemědělských a investičních pozemků.

S jakými prodejci půdy se setkáváme?

Příběhů skrývajících se za prodejem půdy bývá několik a každý prodejce k němu má svůj specifický důvod stejně tak, jako kupce má důvod k jejímu nákupu. I přesto, že rozhodovacích faktorů k prodeji je obvykle několik, tím společným u všech záměrů prodeje je fakt, že prodejce chce vydělat, potřebuje peníze nebo je pro něj vlastnění peněz z nějakého důvodu perspektivnější. Dnes si představíme čtyři typické prodejce a vysvětlíme si, proč právě oni nemají o svoji půdu zájem.

  • Dědic Pro jistější budoucnost

Jedním z velmi častých prodejců půdy bývá dědic. Při dědictví se často z atraktivních pozemků pro vlastníky stává pouze neperspektivní podíl, se kterým nemohou příliš nakládat podle svého, protože nejsou jediným majitelem. Pachtovné je pro majitele nelukrativním příjmem a většinou ani nemají k půdě a hospodaření vztah, a tak je pro ně spíše obtíží než cenným majetkem. Takový dědic je běžně také v produktivním věku, kdy má spoustu výdajů například na vlastní bydlení, a tak prodejem pro něj nezajímavé komodity vznikne příjemný výdělek, který mu zajistí jistější budoucnost.

  • Investor – Dotahuje investiční záměr

Právě investor je v dnešní době už docela běžným vlastníkem, kupcem ale hlavně také prodejcem zemědělské půdy. Nemálo investorů již dávno zjistilo, že právě půda je bezpečná investice a že v případě propachtovaného pozemku pro ně představuje i častokrát nemalý pasivní příjem. Cílem investice do půdy ale není pouze výdělek z pachtovného, ale prodej po vzrůstu ceny za metr čtvereční, na který se dá u zemědělské půdy spolehnout. Investor tak prodejem půdy dotahuje svůj investiční záměr.

  • Neaktivní vlastník – Pasivní prodejce

V tomto případě mluvíme o takovém pasivním prodejci, který prodej přímo nežádal a svou půdu nevyužívá. Takové vlastníky půdy si často najde někdo z majitelů sousedních pozemků nebo místní hospodáři, kteří by chtěli rozšířit své polnosti. Ke svému majetku prodejce nemá silný vztah a finance nutně nepotřeboval. Pokud je pro něj ale nabídka prodeje výhodná a příznivá, mnohdy se prodej uskuteční ve prospěch obou stran.

  • ZůstavitelProdává pro své potomky

Pojmenování je možná příliš složité ale přesné. Jedná se o osobu, která má majetek, který po ní bude dědit dědic. V našem případě vlastní zemědělskou půdu a jejím prodejem chce zabránit těžkostem při rozdělování pozemků mezi několik dědiců na podíly tak, jak to bylo v našem prvním příběhu a rozhodne se tento svůj majetek přeměnit na peníze. Pozemek takto poslouží například nějakému zemědělci, který jej bude mít ve výlučném vlastnictví.

PRODAT NEBO NEPRODAT?

Přemýšlíte i vy o prodeji svých pozemků, ale nejste si jisti, zda je to dobrý nápad? Přečtěte si tento článek a nechte si poradit, jak nejlépe se zachovat při prodeji vlastních pozemků, které se skutečně vyplatí prodat a které vám lépe poslouží jako generátor pasivního příjmu z pachtovného.

Článek k přečtení: https://www.dotyk.cz/publicistika/proda-t-neprodat.html

Celý článek >>
Prozradíme vám, jak na nákup pozemků v aukci!

Je několik důvodů, proč nakoupit zemědělské pozemky na portále Půda v aukci. Pozemky máme zpravidla v exkluzivním zastoupení. Vždy je tedy nabízí pouze naše makléřky, které s klienty přímo jednají a mají o všem přehled. V aukci máte možnost zakoupit pozemky o něco výhodněji. Je potřeba ještě připomenout, že se v naší nabídce jedná o pozemky v dobrovolné aukci, nejde o pozemky z exekucí. Dnes vám chceme ukázat, jak snadno probíhá nákup půdy přes portál Půda v aukci. Má totiž hned několik výhod, o kterých byste měli slyšet. Jaké? Čtěte dále. 

Jaké všechny funkce můžete na www.pudavaukci.cz využívat ZDARMA? Čtěte ZDE.

Krok za krokem k nákupu pozemků

V naší nabídce máme pozemky z celé ČR. Ne vždy je ale najdete na webu mezi aktuálními aukcemi. Abyste našli přesně to, co hledáte, můžete využít možnosti filtrování a tím si vybrat pozemek přesně podle vašich představ. Pokud nebude mezi aktuálními, nezoufejte. Jednoduše kontaktujte jednu z makléřek. Ta vám poradí o konkrétním pozemku a případně vám nabídne jiné pozemky podle vašich požadavků. 

Pokud se vám líbí pozemek ze seznamu aktuálních aukcí, můžete dělat následující:

  1. Sledovat aukci – Díky této funkci dostanete upozornění pokaždé, když v aukci někdo přihodí.
  2. Stáhnout si informační PDF – V informačním PDF najdete všechny důležité informace o daném pozemku.
  3. Stáhnout si pachtovní smlouvu – Některé aukce u sebe mají rovnou přiloženou i pachtovní smlouvu, která je na pozemky uzavřená. 
  4. Položit dotaz makléřce – Kontaktujte makléřku, abyste si ověřili informace, o kterých si třeba nejste jistí. Makléřka vás bude provázet v průběhu celého prodeje. Můžete jí zavolat, poslat e-mail, nebo využít speciálního pole “poslat dotaz”, které najdete u každé aukce.

Příhoz v aukci a „KUP TEĎ“

Pokud jste se rozhodli, že daný pozemek chcete koupit, musíte se rozhodnout, zda využijete klasického příhozu nebo chcete mít jistotu a použijete funkci KUP TEĎ. Výše klasického příhozu je vždy minimálně 1 000 Kč a musíte vyčkat do ukončení aukce, máte ale možnost zakoupit pozemky za nižší cenu, než kdybyste je chtěli koupit okamžitě nebo mimo aukci. V případě, že chcete mít jistotu, že nikdo jiný aukci nevyhraje v poslední minutě, využijte tlačítka KUP TEĎ. To vám umožní zakoupit pozemky za uvedenou cenu KUP TEĎ (ta je vyšší než vyvolávací cena). 

Poslední fáze nákupu – podpis smluv a převod vlastnictví

Po ukončení aukce s vaším příhozem vás kontaktuje makléřka a začne sepisovat smluvní dokumentaci. Makléřky vynikají dlouholetými zkušenostmi v oboru a jsme také v přímém spojení s advokátem, který dohlíží na to, aby nikde nevznikl jediný zádrhel. S makléřkou se domluvíte na způsobu podpisu kupní smlouvy a také na způsobu úhrady pozemků. 

Přečtěte si také: Na co si dát pozor při podpisu kupní smlouvy

Po podpisu smluv a po úhradě kupní ceny je zažádáno o přepis vlastnických práv. Většinou do 2-4 týdnů je proces prodeje ukončen a pozemky jsou zapsané na vaše jméno. 

Prohlédněte si aktuální nabídku pozemků na www.pudavaukci.cz/aktualni-aukce-pudy

Celý článek >>
Na co si dát pozor při podpisu kupní smlouvy

Kupní smlouva patří mezi nejčastější typ smluv vůbec. Využívá se, ať už kupujete téměř cokoliv. Nejvíce se s ní však setkáte, pokud kupujete hodnotnější věci – například nemovitosti. Ať už pozemky kupujete nebo prodáváte, kupní smlouvu byste rozhodně neměli podcenit. Přece jen jde o nemalé částky peněz a každá malá chyba může být drahá

Co nesmí chybět v kupní smlouvě

Samozřejmostí v kupní smlouvě je identifikace všech smluvních stran (kupující a prodávající), předmětu smlouvy a předmětné nemovitosti (v našem případě pozemky). V kupní smlouvě musí být vypsaná parcelní čísla, katastrální území a výměry jednotlivých pozemků. Dále musí být ve smlouvě uvedena domluvená kupní cena za dané pozemky a také splatnost a způsob úhrady kupní ceny. Nesmíme také zapomenout ve smlouvě specifikovat, jak bude probíhat převod vlastnických práv. Na konci každé smlouvy jsou přirozeně podpisy obou smluvních stran

POZOR: V případě, že se jedná o pozemky stavební, musíme počítat se sazbou DPH, které musí být řádně uvedeno v kupní smlouvě.

Na co si dát pozor před podpisem kupní smlouvy

Pokud jste na straně kupujícího, měli byste si před podpisem kupní smlouvy ověřit několik náležitostí. Zajímat by vás mělo, zda jsou ve smlouvě uvedené všechny předmětné pozemky se správnou výměrou a zda sedí domluvená kupní cena za pozemky. Ověřte si také, zda na nemovitosti není uvalena exekuce, věcné břemeno a také jestli kupujete nemovitost ve výlučném vlastnictví nebo ve spoluvlastnictví. Prodávající má povinnost všechny tyto skutečnosti v kupní smlouvě uvést. Stále se ale jedná o nemalou peněžní sumu a je lepší si před podpisem kupní smlouvy tyto informace dohledat a ověřit.

Komu svěřit sepsání kupní smlouvy?

Na internetu najdete spoustu vzorů kupních smluv, které byste mohli využít, ale musíte být opravdu ostražití a dbát na každý detail, abyste si byli jistí, že je v daném vzoru vše tak, jak má. Ideální je svěřit vše do rukou zkušenému makléři nebo vše konzultovat s advokátem. V kupních smlouvách, které jsou volně a bezplatně k dispozici na internetu rozhodně nemůžete věřit při prodeji tak cenné věci jako jsou pozemky. Pokud nemovitost prodáváte svépomocí, měli byste dopředu počítat s investicí do advokáta, který se postará o to, aby v kupní smlouvě nic nechybělo.

Nevíte, za kolik můžete své pozemky prodat? Využijte naší služby odhad ceny půdy zcela zdarma a nezávazně.

Jak to funguje na portále Půda v aukci

Pokud jste rozhodnutí prodat své pozemky, vyplatí se vám vyzkoušet i formu prodeje v aukci. O výhodách prodeje v aukci jsme již psali v našem článku „5 DŮVODŮ: PROČ SE PRODEJ PŮDY FORMOU AUKCE VYPLATÍ?„. Když zvolíte prodej v aukci, nabízíme vám kompletní servis a asistenci při prodeji pozemků. Veškerou smluvní dokumentaci, která je potřebná pro prodej nemovitosti, za vás sepíše advokát a v komunikaci se zájemci vás bude zastupovat zkušená profesionální makléřka, která najde toho správného kupce. S prodejem i nákupem pozemků máme dlouholeté zkušenosti a stojí za námi spousty spokojených zákazníků.

Celý článek >>
Investice do půdy a jiných komodit. Co se skutečně vyplatí?

Přemýšlíte do čeho investovat, aby se vám počáteční vklad bezpečně vrátil? V tomto článku se dozvíte veškeré informace o nejčastěji využívaných typech investic a zjistíte, která je tak pro vás nejlepší pro zhodnocení finančních prostředků.

Některé investice jsou riskantní, ale za to mohou být velmi výnosné. Práce s nimi ale není pro každého, a tak velká část investorů sahá po konzervativnějších investicích, jako je například půda nebo byt.

AKCIE

Akcie si jako investici nejčastěji investoři vybírají pro jejích různorodost a nepřeberné množství subjektů, do kterých můžou na akciovém trhu investovat. Dalším lákadlem je také možná vysoká výnosnost vkladů a možnost spravovat si své vlastní portfolio. Všechny tyto klady ale může přehlušit vysoká míra rizika ztráty. Také nejsou vhodnou investicí pro lidi, kteří těžko nesou zodpovědnost za zhodnocování svých peněz. Na burze se obchoduje neustále, a proto je řízení vlastních akcií velmi časově náročné a je třeba se v tomto odvětví dobře orientovat.

BYT

Byt je další častou formou investice u nás. Přitahuje především konzervativnější investory, kterým více vyhovují hmotné statky. Jeho největší výhodou je možnost ho využívat, popřípadě pronajímat, čímž pak majitelé získají pasivní příjem z nájmu. Naopak nevýhodou je nutná správa bytu a případné problémy s nájemníky, které generují další náklady. Růst jeho ceny je poměrně pomalý a je zde znatelné riziko poklesu.

ZLATO

Zlato je asi nejvhodnější investicí pro doplnění investičního portfolia. Jeho cena totiž nekopíruje křivku cen jiných aktiv (nemovitost, akcie) a jejich pokles cenu zlata nijak neovlivní a vaše celkové portfolio je tak stabilnější. Další jeho výhodou je také snadná směnitelnost za peníze. Oproti tomu mínusem je kolísavost jeho ceny a fakt, že je značně nebezpečné jej uchovávat.

PŮDA

Půda je výhodnou investicí především proto, že její cena neklesá, naopak neustále roste a drží si svou hodnotu. Její cena podobně jako u bytu neroste nezávratnou rychlostí, ale za to s jistotou. Konkurenční výhodou půdy vůči jiným typům investicí je také odolnost vůči krizi. Půda je tak bezpečnou investicí v kterékoliv době. Stejně jako jiné nemovitosti láka konzervativnější investory, kteří chtějí vlastnit něco fyzického. Propachtovaný pozemek může stejně jako pronajatý byt představovat pasivní příjem, ale na rozdíl od bytu půda negeneruje další nutné náklady.

Jaké máte ještě možnosti investic?

Toto však nejsou jediné možnosti, kam můžete vložit své peníze a lépe je tak zhodnotit. V dnešní době je už si pro sebe ideální formu investice najde snad každý. Mimo rozepsané můžete využít například podílové fondy, investovat do kryptoměn (to je však tak trochu adrenalinová záležitost) nebo P2P půjček, jedná se o půjčky, kde lidé půjčují lidem.

Nikdy ale nezapomínejte na správnou diverzifikaci svého portfolia. Vždy je potřeba najít rovnováhu mezi riskantnějšími a konzervativnějšími investicemi tak, abyste nepřišli o peníze a pokud možno je co nejlépe zhodnotili.

Celý článek >>
České zemědělství v číslech – zajímavé statistiky

Zajímalo vás někdy, jaké je rozložení zemědělských pozemků v České republice? Kdo pozemky vlastní a co se na nich pěstuje? Který kraj a okres má největší podíl orné půdy a jak se vyvíjí cena zemědělských pozemků? A kdo pobírá největší zemědělské dotace? Máme pro vás všechny tyto informace. 

Rozdělení pozemků v ČR

Celková rozloha zemědělských pozemků v ČR činí 4 202 112 ha, to je 53 % z celé rozlohy ČR. Nejvíce je z toho poté orné půdy, ta zabírá 2 940 927 ha (37 % rozlohy ČR). Hned za ornou půdou se s rozlohou 1 017 555 ha řadí trvalé travní porosty. Dále se mezi zemědělské pozemky řadí zahrady (169 286 ha), ovocné sady (44 376 ha), vinice (20 141 ha) a chmelnice (9 827 ha).

47 % rozlohy ČR patří pozemkům nezemědělským, ty mají celkovou rozlohu 3 684 891 ha. Mezi ně řadíme i lesní pozemky, které s rozlohou 2 675 670 ha zabírají 34 % ČR. Dále 709 600 ha patří pozemkům s využitím jako ostatní plocha. Vodní plochy také řadíme do pozemků nezemědělských, ty zabírají v ČR 166 754 ha. Zbytek rozlohy ČR, tedy přibližně 1,7 %, jsou zastavěná území a nádvoří s celkovou rozlohou 132 867 ha. 

Věděli jste, že největší podíl zemědělských pozemků najdeme v okresech Louny, Kolín a Litoměřice? Podíl zemědělské půdy zde přesahuje 70 % rozlohy okresu.

Zdroj: Český úřad zeměměřický a katastrální: Ročenka půdního fondu 2020, ISBN 978-80-88197-15-7

Na vlastním nebo v nájmu? Kdo vlastní půdu v ČR? A kdo pobírá ty největší dotace?

Zemědělské podniky v ČR hospodaří z 80 % na pronajaté půdě (průměr EU je přitom přibližně 50 %). Toto číslo se každým rokem snižuje. ČR vyniká tím, že vlastnictví půdy je zde velice rozdrobené.  Podle dat ze Svazu vlastníků zemědělské půdy připadá v ČR na jednu fyzickou osobu přibližně 1 ha orné půdy. V případě právnické osoby je to 16 ha. Fyzické osoby dohromady vlastní 76 % orné půdy, jedná se buď o individuální osobní vlastnictví, nebo o společný majetek manželů. Právnické osoby dohromady vlastní 21 % celkové výměry zemědělské půdy a stát aktuálně vlastní 3 % zemědělských pozemků. Významným subjektem je také šlechta a církev

Mezi největší vlastníky pozemků v České republice patří Pavel Tykač, Zdeněk Bakala a Andrej Babiš. Přestože valnou většinu zemědělských subjektů tvoří drobní hospodáři, v největší míře na pozemcích hospodaří právě velké zemědělské subjekty. Tyto skupiny jsou přirozeně i příjemci největších dotací. Mezi příjemce největších dotací v ČR patří např. Agrofert a Agro Měřín.

Věděli jste, že data z roku 2018 ukazují, že v ČR je ekologicky obděláváno 14,8 % zemědělské půdy? To je nad průměrem Evropské Unie. 

Co se v ČR pěstuje?

Na českých polích tradičně převládají obiloviny. Pěstují se na 1 356 150 ha orné půdy. Za ně se staví technické plodiny (řepka, mák, hořčice nebo slunečnice), které jsou zaseté na 478 510 ha orné půdy. Dalším významným zástupcem jsou plodiny sklízené na zeleno. Ty můžeme najít na 471 630 ha orné půdy. 

Zdroj: Český statistický úřad 2016: Integrované šetření v zemědělství

Věděli jste, že v roce 2018 zaujímala největší osevní plochu pšenice? Byla vysazena celkem na 819 690 ha. Na druhém místě byla řepka, která zabrala 411 802 ha. 

Poznámka redaktora: Tato data jsou ze šetření v roce 2016. ČSÚ pracuje na aktuálním rozsáhlém šetření. Výsledky by měly být zveřejněny v srpnu 2021.

Kolik stojí orná půda?

Zemědělská půda je komoditou, která dlouhodobě zvyšuje svou hodnotu. V roce 2004 byla průměrná cena 6,6 Kč/m2 a o 10 let později už téměř 14 Kč/m2. Dnes se zemědělské pozemky prodávají i za více než 30 Kč/m2. V porovnání s Evropskou unií jsou zemědělské pozemky v ČR stále levné a ceny ještě mají kam růst

Vývoj ceny zemědělské půdy v letech 2004-2020. Ceny v Kč za 1 m2.

Věděli jste, že nejdražší průměrnou cenu za hektar orné půdy má Nizozemí? Ještě dražší jsou pozemky v Ligurii v Itálii. Nejlevnější pozemky najdeme v Bulharsku. 

Čtěte také: 8 faktorů ovlivňujících tržní cenu pozemku

Celý článek >>

Kategorie

Odebírejte novinky do emailu


Sledujte nás

„Úspěšně jsme realizovali již více než 500 aukcí a prodali jsme v nich přes 1000 ha půdy.“Naše aukce