Blog o zemědělské půdě

Cenné rady z oblasti investic do zemědělských a investičních pozemků.

Jaký je rozdíl mezi aukcí a dražbou?

Taky jste se domnívali, že dražba a aukce nemovitosti jsou totéž? Přitom je v nich zásadní právní a obchodní rozdíl. V aukci i dražbě není daná nemovitost nabízena s konkrétní cenou ale s tzv. cenou vyvolávací, která se podle zájmu účastníků na konec většinou zvýší. Na našem portále naleznete pouze prodej formou aukce, nicméně rozdíly oproti dražbě vám rádi prozradíme. 

1. Aukce je otevřená, dražba vyžaduje fyzickou přítomnost

Dražby mohou ze zákona vykonávat pouze pověřené osoby tzv. dražebníci, kteří získali koncesi od Ministerstva pro místní rozvoj, oproti tomu aukce může provádět kdokoliv. Navíc do aukce se může kdokoliv přihlásit např. přes internetový portál možností registrace. Oproti tomu na dražbu se musí člověk dostavit osobně a předem složit jistinu (částku, která je v případě neúspěšné dražby vrácena). Chcete-li se zúčastnit aukce, žádné peníze dopředu skládat nemusíte. Navíc u nás neplatíte ani žádný poplatek za přihození do aukce.

2. Aukce – prodej kupní smlouvu, dražba – převod vlastnického práva při “příklepu”

Zásadní rozdíl mezi těmito typy prodejů je také okamžik, kdy nemovitost tzv. vydražíte. Při dražbě v momentu přiklepnutí ztrácí původní majitel práva k nemovitosti a započne automatický proces přepisování práv na kupujícího (uhradí-li celou částku).Vyhrajete-li aukci, pak se teprve sepisuje kupní smlouva, případně smlouva o smlouvě budoucí a převod vlastnictví nastává teprve okamžikem zápisu do katastru.

3. Aukce je dobrovolná, dražba je vynucená 

Aukce je zcela dobrovolnou záležitostí s tím, že majitel se sám rozhoduje pro tento způsob se záměrem prodat nemovitost za vyšší cenu.Oproti tomu veřejná dražba je vždy vynucená (prodává ji buď přímý majitel, insolvenční správce nebo věřitel). Primárně jsou dražby koncipované pro prodej majetku dlužníka, za to aukce jsou stavěné pouze pro prodej nezatížených nemovitostí. Na našem portále probíhají pouze klasické aukce pozemků, které jsou dobrovolné a jejichž majitelé chtějí svou půdu co nejvýhodněji zhodnotit.

Celý článek >>
5 důvodů: Proč se prodej půdy formou aukce vyplatí?

2 minuty čtení. Existuje mnoho snadných a rychlých způsobů, jak lidí dnes prodávají své pole. Nechte se inspirovat, proč jsme si vybrali právě formu aukce. Podotýkám, že u nás se nejedná o pozemky z exekučního příkazu.

Výhodně – V aukci prodávající většinou prodá půdu za vyšší cenu, než původně zamýšlel. (průměrně až o 8 %) Začíná se tzv. vyvolávací cenou, která je nižší a podle zájmu (příhozů) kupujících se její cena zvyšuje.

Bez rizika – Formou aukce neprodává majitel půdu anonymním lidem, ale již opravdu vážným zájemcům, kteří už tu akci „příhozu“ udělali.

Bezpečně – Aukce se může na portále zúčastnit pouze uživatel, který se zaregistruje a my ho telefonicky ověříme. Nedochází tedy k podvodným příhozům od pochybných uživatelů.

Profesionálně – Díky našemu prodejnímu týmu, který zařizuje jak vystavení inzerátu, jeho propagaci a následný prodej, máme 100% úspěšnost v zapsání pozemků.

Reálně – Prodejem v aukci díky příhozům účastníků neriskujete, že bude vaše nabídka příliš vysoká a že se prodej neuskuteční.

Zašlete nám číslo LV a název katastrálního území, kterého se to týká, uveďte Vaši požadovanou cenu za m2 a my vám zašleme zdarma odhad ceny i s návodem jak prodej v aukci u nás na portále můžete vyzkoušet.

O prodej půdy na portále se stará zkušená makléřka Kateřina Jindřichová – kj@chenen.cz 733 512 410.

Celý článek >>

Kategorie

Odebírejte novinky do emailu

Loading

Sledujte nás

„Úspěšně jsme realizovali již více než 100 aukcí a prodali jsme v nich přes 220 ha půdy.“Naše aukce