Rubriky

Odebírejte novinky do emailu

Loading

Sledujte nás

Proč je investice do půdy výhodnější?

20.2.2022

Inflace roste a peníze, které jen tak leží na bankovních účtech, postupně ztrácí na své hodnotě. V takovém stavu je na místě se zamyslet nad možností smysluplné investice, která finance před inflací ochrání. Z hlediska konzervativního investování je zde možnost investice do nemovitostí. Nejčastějším typem takové investice je pořízení si bytu, domu či pozemku. Poptávka po všech typech nemovitostí je vysoká a jejich cena neustále stoupá. Jaké s sebou investice do nemovitostí nese výhody a nevýhody?

Pořizovací náklady

V prvé řadě je nutno si uvědomit, že pozemek negeneruje kontinuální náklady. Náklady jsou zde pouze za pořízení. Na rozdíl od bytu, který ve většině případů neodpovídá vašim představám, ať už esteticky, ba dokonce funkčně. U bytu je tedy potřeba počítat s vyšším kapitálem, než se na první pohled zdá. 

Zůstaneme u kapitálu. Byty se v dnešní době dostaly za hranici možnosti pořízení pro většinu společnosti. Půda má stále svou nevyčíslitelnou hodnotu, ovšem pořizovací náklady ale přijatelné jsou. Pořídit si lze tak velkou parcelu, jakou nám naše finanční prostředky umožní. Přesto ale stále její hodnota stoupá, navzdory období krize. S koupí bytu se pojí hypotéka, jejíž navýšení fixní sazby po vypršení stávající lhůty nemusíme zvládnout. Rovněž s rostoucí inflací (a tedy rostoucími cenami) je pozemek mnohdy rozumnější a bezstarostnou alternativou investování. V následujícím grafu můžete vidět trend vývoje ceny nemovitostí. Půda má nevyčlíslitelnou hodnotu a zhodnotí vaše finance i v období krize, kdy jiným nemovitostem značně klesne cena klidně na několik dalších let. 

Provozní náklady

Dalším faktorem spojeným s náklady je současný stav růstu energií. Aby Vám byt nechátral, je potřeba jej pravidelně udržovat v čistotě a v obyvatelném stavu, což znamená určitou spotřebu energií, jež ale společnosti již nemají možnost distribuovat za dříve domluvené ceny. Péče o pozemek nerovná se spotřeba velkého množství energií. Pro jeho preventivní údržbu navíc máte možnost nasazení pachtýřů, kteří se Vám o pole, v době kdy jej nepoužíváte, postarají. Je to tak výhodné pro obě strany. Jelikož od pachtýře dostanete pachtovné, z pohledu vlastníka půdy to dokonce znamená pasivní příjem. Více informací o pachtýřích naleznete v tomto článku.

Pozemky s velkým zájmem

Zvlášť pozemky, které mají potenciál budoucího využití, ať už pro zemědělské nebo stavební účely znamenají jedinečnou příležitost. Stejný pozemek už prakticky nikdy nenajdete, záleží tedy především na vašich preferencích a plánech do budoucna, nicméně u koupě Vámi vybraného pozemku není prostor čekat. A to i z toho důvodu, že zájemců je zkrátka hodně. Máte-li zájem o investiční pozemky, podívejte se na portál Investice v aukci, kde naleznete lukrativní nabídku pozemků.

Jak se svými financemi naložíte je v konečném rozhodnutí pouze na Vás. Za nás má investování do pozemků velký potenciál i z hlediska možné změny využití do budoucna. Na tomto tvrzení se shodují i ekonomové, kteří se k investicím do pozemků místo bytů přiklánějí především z důvodu rychlého uložení peněz, budoucího využití, a dokonce s nejvyšší pravděpodobností i z hlediska výdělku při potenciálním prodeji. 

Poslat dotaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Zjistit cenu zemědělské půdy ZDARMA. Odhad posíláme do 24 hodin.Odhad ceny půdy