Na co si dát pozor při podpisu kupní smlouvy

Kupní smlouva patří mezi nejčastější typ smluv vůbec. Využívá se, ať už kupujete téměř cokoliv. Nejvíce se s ní však setkáte, pokud kupujete hodnotnější věci – například nemovitosti. Ať už pozemky kupujete nebo prodáváte, kupní smlouvu byste rozhodně neměli podcenit. Přece jen jde o nemalé částky peněz a každá malá chyba může být drahá

Co nesmí chybět v kupní smlouvě

Samozřejmostí v kupní smlouvě je identifikace všech smluvních stran (kupující a prodávající), předmětu smlouvy a předmětné nemovitosti (v našem případě pozemky). V kupní smlouvě musí být vypsaná parcelní čísla, katastrální území a výměry jednotlivých pozemků. Dále musí být ve smlouvě uvedena domluvená kupní cena za dané pozemky a také splatnost a způsob úhrady kupní ceny. Nesmíme také zapomenout ve smlouvě specifikovat, jak bude probíhat převod vlastnických práv. Na konci každé smlouvy jsou přirozeně podpisy obou smluvních stran

POZOR: V případě, že se jedná o pozemky stavební, musíme počítat se sazbou DPH, které musí být řádně uvedeno v kupní smlouvě.

Na co si dát pozor před podpisem kupní smlouvy

Pokud jste na straně kupujícího, měli byste si před podpisem kupní smlouvy ověřit několik náležitostí. Zajímat by vás mělo, zda jsou ve smlouvě uvedené všechny předmětné pozemky se správnou výměrou a zda sedí domluvená kupní cena za pozemky. Ověřte si také, zda na nemovitosti není uvalena exekuce, věcné břemeno a také jestli kupujete nemovitost ve výlučném vlastnictví nebo ve spoluvlastnictví. Prodávající má povinnost všechny tyto skutečnosti v kupní smlouvě uvést. Stále se ale jedná o nemalou peněžní sumu a je lepší si před podpisem kupní smlouvy tyto informace dohledat a ověřit.

Komu svěřit sepsání kupní smlouvy?

Na internetu najdete spoustu vzorů kupních smluv, které byste mohli využít, ale musíte být opravdu ostražití a dbát na každý detail, abyste si byli jistí, že je v daném vzoru vše tak, jak má. Ideální je svěřit vše do rukou zkušenému makléři nebo vše konzultovat s advokátem. V kupních smlouvách, které jsou volně a bezplatně k dispozici na internetu rozhodně nemůžete věřit při prodeji tak cenné věci jako jsou pozemky. Pokud nemovitost prodáváte svépomocí, měli byste dopředu počítat s investicí do advokáta, který se postará o to, aby v kupní smlouvě nic nechybělo.

Nevíte, za kolik můžete své pozemky prodat? Využijte naší služby odhad ceny půdy zcela zdarma a nezávazně.

Jak to funguje na portále Půda v aukci

Pokud jste rozhodnutí prodat své pozemky, vyplatí se vám vyzkoušet i formu prodeje v aukci. O výhodách prodeje v aukci jsme již psali v našem článku „5 DŮVODŮ: PROČ SE PRODEJ PŮDY FORMOU AUKCE VYPLATÍ?„. Když zvolíte prodej v aukci, nabízíme vám kompletní servis a asistenci při prodeji pozemků. Veškerou smluvní dokumentaci, která je potřebná pro prodej nemovitosti, za vás sepíše advokát a v komunikaci se zájemci vás bude zastupovat zkušená profesionální makléřka, která najde toho správného kupce. S prodejem i nákupem pozemků máme dlouholeté zkušenosti a stojí za námi spousty spokojených zákazníků.

Poslat dotaz

Kategorie

Odebírejte novinky do emailu


Sledujte nás

„Úspěšně jsme realizovali již více než 500 aukcí a prodali jsme v nich přes 1000 ha půdy.“Naše aukce