Kdy může být nákup podílu dobrý nápad?

27.3.2023 - Natálie Havlíčková
Přečteno 885x

Běžně se může zdát, že nákup nebo dědictví podílového vlastnictví pozemku není žádná výhra. My si dnes ukážeme situace, kdy to naopak může být vhodnou variantou koupě pozemku. Poradíme vám také, jak jednat s podílníky tak, aby společné vlastnictví bylo příjemné a nepředstavovalo pro vás potíž.

Nákup podílu jako investice

Pokud se chystáte koupit pozemek za záměrem investování a uložení peněz do bezpečí, právě nákup podílového vlastnictví pozemku může být správnou volbou. Podílová vlastnictví jsou zpravidla levnější, než ta výlučná. Nemusíte tedy investovat tak vysoký finanční obnos, ale i tak uložíte své peníze do komodity se stále rostoucí hodnotou. Díky neobnovitelnosti půdy a faktu, že ji nelze vyrobit, nikdy nebudete mít potíže s opětovným prodejem, neboť zájem o půdu historicky neklesá a klesat nebude ani o podílové vlastnictví.

Pokud je navíc pozemek propachtovaný, nebudete mít práci s udržováním stavu pozemku, o to se postará pachtýř, s podílníky tak nebudete mít starosti navíc. A ještě získáte pasivní příjem ve formě pachtu.

Zdědil jsem podílové vlastnictví na pozemku, co s tím?

Pokud jste podílové vlastnictví zdědili a plánujete na pozemku hospodařit, je několik variant, jak to udělat. V případě, že máte finanční možnost, nabízí se zbytek podílového vlastnictví od podílníků odkoupit. Ne každý je tomu otevřen, ale pokud podílník nemá zájem s pozemkem dále nějak nakládat, jistě stojí za zkoušku domluvit se na odkupu. Získáte tak pozemek do výlučného vlastnictví, nepotkají vás spory s podílníky a výlučným vlastnictvím také zvýšíte hodnotu pozemku.

V situaci, kdy ostatní podílníci nejeví zájem o hospodaření na pozemku, ale nejsou naklonění k prodeji, situace lze bezpečně ošetřit vzájemnou pachtovní smlouvou, kterou vymezíte užívání celého území pozemku za poskytnutí pachtu druhému (či ostatním) podílníkovi.

Jestli hospodařit na zděděném či jinak získaném pozemku neplánujete a chcete si pozemek nechat jako investiční nemovitost, doporučujeme vám zjistit, zda na vašem pozemku někdo nehospodaří, pokud tuto informaci již nevíte. To, jak zjistíte, kdo hospodaří na vašem pozemku, se dočtete zde: Jak zjistit, kdo hospodaří na mém pozemku?

Zajímavosti

  • Podíl neurčuje, jaká část pozemku vám patří, ve skutečnosti určuje, jaký díl každého metru vám náleží. Na příkladu si to můžeme vysvětlit tak, že pokud budete třetinovým vlastníkem pozemku o výměře 3000 m2, tak nevlastníte 1000 m2 v celku, ale náleží vám 1/3 každého metru z celé parcely.
  • Podíl zároveň udává účast vlastníka na právech k nemovité věci a váhu jeho hlasu. Podíly vlastníku mohou být stejné i různé, proto se mohou lišit i jejich práva na věc.
  • Od 1. července 2020 již neplatí předkupní právo. V případě, že se rozhodnete podíl prodat, nemusíte už nabídnout prodej nejdříve spoluvlastníkům.

Rady a tipy

  • Pokud jste se ke spoluvlastnictví dostali nevyžádaně a nechcete v něm dále setrvávat, je možné požádat o ukončení spoluvlastnictví. Lze tak učinit pomocí soudu i mimosoudně, pokud se dokážete se spoluvlastníky dohodnout. Variant vypořádání je několik. Například vyplacení na základě dohody o zrušení spoluvlastnictví. Vykoupený vlastnický podíl tak bude rozdělen mezi ostatní podílníky.
  • Další formou vyloučení ze spoluvlastnictví je rozdělení věci. To se právě u pozemků provádí častěji a snáze než u obytných nemovitostí. Možnost rozdělení zkoumá soud a zaměřuje se na to, zda finální pozemky budou pro všechny vlastníky stejně výhodným východiskem a bude možné je nadále využívat.
  • V případě, že nikdo z vlastníků nechce dále pozemek užívat a není problém se vzájemně dohodnout, ideálním východiskem ze spoluvlastnictví může být i výkup všech podílů. Při prodeji všech podílů získá pozemek vyšší hodnotu a bude to pro vás tak lukrativnější varianta než při prodeji samostatného podílu. Jestli o této variantě uvažujete, nechte si pozemek ocenit ZDARMA online! Vyplňte formulář k odhadu ceny pozemku ZDE a případně požádejte o nabídku výkupu.

V případě dotazů neváhejte zanechat komentář nebo kontaktujte autorku článku.

Poslat dotaz

Komentáře (2)

  1. Daniel Odpovědět
    2.5.2023 12:31

    Rozdělení nemovité věci je první volbou v případě vypořádání podílového spoluvlastnictví soudem. Pokud tedy chcete vykoupit všechny podíly, je lépe se dohodnout mimosoudně.

    1. Natálie Havlíčková Odpovědět
      2.5.2023 12:33

      Dobrý den, Danieli,
      Děkujeme za váš doplňující komentář.

      S přáním hezkého dne
      Natálie z Půdy v Aukci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Zjistit cenu zemědělské půdy ZDARMA.
Odhad posíláme do 24 hodin.
Odhad ceny půdy