Začněte se orientovat ve světě investic – Slovníček investičních pojmů

22.3.2022 - Natálie Havlíčková
Přečteno 218x

Chcete více proniknout do světa investic, ale nevíte, jak začít? My vám dnes vysvětlíme řadu nejdůležitějších pojmů, které vám začátek mezi investory ulehčí. Poté už se budete lépe orientovat a můžete začít rozšiřovat své investorské portfolio.

Seznam nejužitečnějších pojmů:

Investice

Investice je forma uložení finančních prostředků za účelem výdělku. Investovat můžete do akcií, nemovitostí, cenných papírů, kryptoměn nebo například do investičních fondů.

Komodita

Jedná se o typ zboží, které má stejnou kvalitu, ale zároveň je distribuováno různými výrobci. Pojem komodita nejčastěji užíváme u zemědělských produktů jako je obilí nebo u surovin jako je ropa či zemní plyn.

Můžete navštívit náš portál s investičními pozemky https://www.investicevaukci.cz/

Portfolio

Portfolio je výčet všech finančních aktiv jako jsou cenné papíry, akcie, kryptoměny nebo nemovitosti. Investorovo portfolio je sestavováno podle jeho záměru a rizika, se kterým je ochoten investovat.

Diverzifikace

Diverzifikace označuje různorodost investičního portfolia. Správně diverzifikované portfolio omezuje riziko investic. Případný propad jedné investice tak neohrozí zbytek portfolia.

Inflace

Inflaci můžeme definovat jako přirozený růst cen zboží v dané ekonomice a to za určité období. Inflace jako taková je vyjadřována v procentech.

Podívejte se, jaký vliv má inflace na růst cen pozemků: https://www.pudavaukci.cz/vliv-inflace-na-trh-se-zemedelskou-pudou/

Deflace

Jednoduše řečeno je deflace opakem inflace. Jedná se o procentuální vyjádření poklesu cen v dané ekonomice v časově ohraničeném období.

Burza

Jedná se o nefyzické místo, kde se organizovaně střetává nabídka s poptávkou. Pro obchod zde platí přísná pravidla. Můžeme se setkat s burzou s cennými papíry nebo například s devizovou burzou.

Broker

Broker je zprostředkovatelem mezi trhem a klientem, který nakupuje nebo prodává akcie na burze.

Akcie

Akcie je cenný papír, který je vydáván akciovou společností. Ta rozdělí svůj základní kapitál do akcií, které může investor nakoupit a stát se akcionářem společnosti.

Jaké jsou výhody a nevýhody investice do akcií? přečtěte si článek zde: https://www.pudavaukci.cz/investice-do-pudy-a-jinych-komodit-co-se-skutecne-vyplati/

Kryptoměna

Kryptoměna je digitální měna. Na rozdíl od běžné měny, není kontrolována žádnou centrální autoritou. Každá operace s kryptoměnou je ale zaznamenána.

Cenný papír

Mluvíme o dokumentu, který přiřazuje svému držiteli majetkový nárok, Cennými papíry jsou akcie, dluhopisy, podílové listy nebo třeba certifikáty a šeky.

Revalace

Tento termín označuje posílení domácí měny vůči zahraničním měnám.

Měnový kurz

Měnový kurz můžeme definovat jako vyjádření poměru měny domácí ke měně v zahraničí. Jednoduše je to způsob vyjádření měny v jednotkách měny jiné.

Spread

Spread je termín, kterým pojmenováváme rozdíl mezi nákupním a prodejním kurzem měny nebo jiného aktiva.

Index

Pro svět investic je index nástrojem ke sledování vývoje konkrétního trhu.

Riziko

Riziko je hrozba ztráty při investicích. Rizikům můžeme předcházet správnou diverzifikací portfolia, sledováním trhu a analýz, které dokáží riziko eliminovat.

V případě dotazů kontaktujte autora článku

Poslat dotaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Zjistit cenu zemědělské půdy ZDARMA.
Odhad posíláme do 24 hodin.
Odhad ceny půdy