Vše o katastru nemovitostí a jak na něj

4.5.2022 - Tereza Zavadilová
Přečteno 111x

Katastr nemovitostní je velkým pomocníkem, který slouží ke snadné identifikaci hledané nemovitosti. Představuje oficiální databázi veškerých nemovitostí na území České republiky. Je velice přínosný, a tak je dobré se v něm orientovat. V tomto článku se dozvíte jeho podstatné pojmy a užitečné rady, jak s ním nadále pracovat. 

Důležité pojmy

Katastr nemovitostí operuje s dvěma zásadními pojmy, které byste před užíváním měli znát. Nejen pro snadnou orientaci, ale také pro dohledání potřebných údajů o nemovitosti, která vás z jakéhokoliv důvodu zaujala. 

První důležitý celek se jmenuje soubor geodetických informací – pro tento pojem se užívá zkratka SGI. Jedná se o podklady zahrnující mapu. Druhá důležitá část se nazývá soubor popisných informací – zkratka SPI. V této sekci naleznete požadované informace o nemovitosti. 

Jak hledat? Co je před hledáním potřeba vědět? 

V prvé řadě je nutné znát katastrální území, které zpravidla představuje název obce, ve které se nemovitost nachází. K této informaci potřebujete znát také číslo popisné hledané nemovitosti. V případě pozemku se jedná o jeho parcelní číslo

Pokud však tyto údaje neznáte, můžete si je dohledat v mapě. Jednou možností jsou mapy na stránkách ČÚZK. Tato mapa obsahuje SGI katastru nemovitostí v digitální podobě. Bohatě Vám ale poslouží stránka ikatastr.cz, jež je pro mnoho uživatelů přehlednější. 

Realitní makléři k nahlédnutí do katastru nemovitostí zpravidla využívají tzv. dálkový přístup. K tomu je však potřebná registrace na stránkách ČÚZK. Pro běžné nahlížení do katastru nemovitostí se ale registrovat nemusíte. Výše uvedené pojmy, tedy SGI a SPI, jsou součástí tzv. nahlížení do katastru nemovitostí. 

Výpis z katastru nemovitostí

Potřebujete-li výpis z katastru nemovitostí, existují tyto způsoby. O výpis si můžete zažádat na každém Czechpointu České pošty ve vašem okolí. Dalším způsobem je návštěva notáře. Nejběžnějším způsobem je však online výpis přímo z katastru nemovitostí. Fyzicky si o něj můžete zažádat přímo na katastrálním úřadě

Výpis z katastru nemovitostí slouží prakticky vždy, když je potřeba doložit list vlastnictví. Taková situace nastává v případě prodeje nebo třeba i koupě nemovitosti, případně někdy v průběhu rozvodového řízení. 

Návod, jak v katastru nemovitosti hledat 

Orientace v katastru nemovitostí se zdá být na první pohled složitá, avšak opak je pravdou. Zde si představíme následující kroky, po kterých katastr budete bezpečně ovládat. 

  1. Otevřete se si stránky: https://nahlizenidokn.cuzk.cz a následně si vyberte o jakou konkrétní nemovitost máte zájem. 
  2. Zadejte název obce a katastrálního území. 
  3. To Vás odkáže na číslo parcely, které musíte zadat. 
  4. V tuto chvíli máte hotovo. 

V případě stránky ikatasr.cz lze hledat danou nemovitost najít podle mapy. To se hodí v případě, že znáte konkrétní podobu a umístění hledané nemovitosti. Možný je zde ale podobný postup jako ten předchozí, a to zadání konkrétní informace o pozemku. 

Katastr nemovitostí není žádná věda! Věříme, že po tomto článku se nyní budete lépe orientovat. 

V případě dotazů neváhejte zanechat komentář nebo kontaktujte autorku článku.

Poslat dotaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Zjistit cenu zemědělské půdy ZDARMA. Odhad posíláme do 24 hodin.Odhad ceny půdy