Typy půdy a co na nich pěstovat

6.4.2022 - Petra Bilaniukova
Přečteno 73x

Pedosféru, neboli půdní obal země, rozdělujeme na půdní typy a půdní druhy. Víte, jaký půdní typ je nejčastěji zastoupen v České republice? Je to kambizemě, hnědozemě nebo černozemě?  V dnešním článku zodpovíme všechny tyto otázky a také prozradíme, jak určit jednotlivé půdní druhy

5 hlavních půdních typů v Česku

Půdu dělíme na několik typů. V ČR je nejzastoupenějším typem je kambizemě, tento typ můžeme nejčastěji najít pod listnatými lesy. Nejúrodnější druhem půdy je černozemě, tento typ půdy obsahuje nejvíce živin a v Česku ho najdeme třeba na Jižní Moravě. O něco méně živin má hnědozemě. Velmi úrodné jsou také nivní půdy, které se nachází kolem řek, např. kolem Labe a řeky Morava. Nejméně úrodným půdním typem v ČR je podzol, tato půda se nachází v chladných a vlhkých horských oblastech (Krkonoše, Krušné hory a další). Jedná se o velmi kyselou půdu

Zdroj obrázku: muni.cz
  • Kambizemě slouží jak k lesnickým, tak i k zemědělským účelům. Je ale vhodné na nich pěstovat méně náročné plodiny.
  • Hnědozemě zemědělcům slouží např. pro pěstování řepy nebo nějakých druhů obilovin.
  • Nejplodnější typ, tedy černozemě, je využívaná pro pěstování např. pšenice, kukuřice, cukrová řepa, vinná réva, ovoce, zelenina a chmel. 

Hledáte pozemek vhodný pro zemědělství? Podívejte se na aktuální nabídku pozemků ve vašem okolí.

Druhy půdy:

Ve zjednodušené verzi jsou 3 hlavní půdní druhy, a to lehké, středně těžké a těžké půdy. V zemědělství je nejvíce využívaná prostřední skupina, tedy středně těžké půdy. Půdní druh můžete snadno posoudit. Vzorek půdy navlhčíte vlažnou vodou a mnete mezi prsty. Pozorně sledujte zastoupení písčitých a jílovitých částic.

  1. Lehká půda 

Lehká, někdy také sypká nebo písčitá půda je charakteristická tím, že je velmi dobře propustná. To znamená, že tímto druhem půdy voda proteče rychle, což způsobuje rychlé vyschnutí povrchu. Půda tedy vyžaduje časté zavlažování. Jsou vhodné na pěstování méně náročných plodin a také například zeleniny. Je důležité často hnojit

TIP: Jak poznat lehké půdy? Obsahují až 80 % hrubého písku.

  1. Středně těžké půda

Hlinitá, neboli středně těžké půda je v zemědělství nejvíce využívaná. Pyšní se optimálním vsakováním vody a vyrovnanou tepelností, což napomáhá k tomu, že je právem označována za nejúrodnější půdu. Nachází se především v nížinách a lehko se obdělává.

TIP: Jak poznat středně těžké půdy? Obsahují až 50 % hlinitých částic. Jílovité a písčité částice by měly mít podobně velké zastoupení.

  1. Těžká půda

Posledním druhem půdy je půda těžká, tedy jílovitá. V zemědělství se tento druh půdy nevyužívá. Díky vysokému obsahu jílu je totiž tato půda pro vodu prakticky nepropustná a voda na povrchu stojí.

TIP: Jak poznat těžkou půdu? Půda obsahuje přes 50 % jemných jílovitých částic a písku, díky tomu se tato půda bude mazat. 

Přečtěte si také článek 10 tipů, jak hospodařit pro vysokou kvalitu půdy.

Máte přání o čem byste si na blogu chtěli přečíst? S dotazy a připomínkami neváhejte kontaktovat autorku článku.

Poslat dotaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Zjistit cenu zemědělské půdy ZDARMA. Odhad posíláme do 24 hodin.Odhad ceny půdy