S jakými prodejci půdy se setkáváme?

7.9.2021 - Natálie Havlíčková
Přečteno 61x

Příběhů skrývajících se za prodejem půdy bývá několik a každý prodejce k němu má svůj specifický důvod stejně tak, jako kupce má důvod k jejímu nákupu. I přesto, že rozhodovacích faktorů k prodeji je obvykle několik, tím společným u všech záměrů prodeje je fakt, že prodejce chce vydělat, potřebuje peníze nebo je pro něj vlastnění peněz z nějakého důvodu perspektivnější. Dnes si představíme čtyři typické prodejce a vysvětlíme si, proč právě oni nemají o svoji půdu zájem.

  • Dědic Pro jistější budoucnost

Jedním z velmi častých prodejců půdy bývá dědic. Při dědictví se často z atraktivních pozemků pro vlastníky stává pouze neperspektivní podíl, se kterým nemohou příliš nakládat podle svého, protože nejsou jediným majitelem. Pachtovné je pro majitele nelukrativním příjmem a většinou ani nemají k půdě a hospodaření vztah, a tak je pro ně spíše obtíží než cenným majetkem. Takový dědic je běžně také v produktivním věku, kdy má spoustu výdajů například na vlastní bydlení, a tak prodejem pro něj nezajímavé komodity vznikne příjemný výdělek, který mu zajistí jistější budoucnost.

  • Investor – Dotahuje investiční záměr

Právě investor je v dnešní době už docela běžným vlastníkem, kupcem ale hlavně také prodejcem zemědělské půdy. Nemálo investorů již dávno zjistilo, že právě půda je bezpečná investice a že v případě propachtovaného pozemku pro ně představuje i častokrát nemalý pasivní příjem. Cílem investice do půdy ale není pouze výdělek z pachtovného, ale prodej po vzrůstu ceny za metr čtvereční, na který se dá u zemědělské půdy spolehnout. Investor tak prodejem půdy dotahuje svůj investiční záměr.

  • Neaktivní vlastník – Pasivní prodejce

V tomto případě mluvíme o takovém pasivním prodejci, který prodej přímo nežádal a svou půdu nevyužívá. Takové vlastníky půdy si často najde někdo z majitelů sousedních pozemků nebo místní hospodáři, kteří by chtěli rozšířit své polnosti. Ke svému majetku prodejce nemá silný vztah a finance nutně nepotřeboval. Pokud je pro něj ale nabídka prodeje výhodná a příznivá, mnohdy se prodej uskuteční ve prospěch obou stran.

  • ZůstavitelProdává pro své potomky

Pojmenování je možná příliš složité ale přesné. Jedná se o osobu, která má majetek, který po ní bude dědit dědic. V našem případě vlastní zemědělskou půdu a jejím prodejem chce zabránit těžkostem při rozdělování pozemků mezi několik dědiců na podíly tak, jak to bylo v našem prvním příběhu a rozhodne se tento svůj majetek přeměnit na peníze. Pozemek takto poslouží například nějakému zemědělci, který jej bude mít ve výlučném vlastnictví.

PRODAT NEBO NEPRODAT?

Přemýšlíte i vy o prodeji svých pozemků, ale nejste si jisti, zda je to dobrý nápad? Přečtěte si tento článek a nechte si poradit, jak nejlépe se zachovat při prodeji vlastních pozemků, které se skutečně vyplatí prodat a které vám lépe poslouží jako generátor pasivního příjmu z pachtovného.

Článek k přečtení: https://www.dotyk.cz/publicistika/proda-t-neprodat.html

Poslat dotaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Zjistit cenu zemědělské půdy ZDARMA. Odhad posíláme do 24 hodin.Odhad ceny půdy