Rozhovor: Zakladatel Michal Hanus o Investici v aukci

20.6.2022 - Tereza Zavadilová
Přečteno 363x

Michal Hanus působí v oboru investic již několik let. Podařilo se mu rozjet mnoho úspěšných firem a i nadále začínajícím firmám pomáhá. Mimo jiné své finance investuje i do pozemků a do zemědělské půdy. Vybudoval úspěšné internetové portály Půda v aukci a Investice v aukci, na kterých se pozemky prodávají v online aukci. Právě portál Investice v aukci dnes slaví 2 roky od svého spuštění. Zeptali jsme se Michala, jak se k investování do zemědělské půdy dostal a jaká myšlenka stojí za založením aukčních internetových portálů na prodej půdy.

Michale, prozraď nám, jak dlouho investuješ do pozemků?

Do pozemků investujeme (společně s ostatními investory, se kterými Michal pomáhá startupům) už někdy od roku 1998, takže od minulého století. 🙂 Nyní je tomu už 24 let!

Kde jinde máš uložené peníze? A do čeho si myslíš, že v dnešní době dává největší smysl investovat peníze?

Prvně je potřeba říct, že na začátku jsme začali investovat do startupů a byli jsme v tom úspěšní. Postupem času jsme začali část peněz spravovat jako portfolio. Bohužel v Čechách nebyly žádné rozumné investiční fondy na nemovitosti, a proto jsme začali s vlastním fondem právě na pozemky. 

Každý z nás má nějakou investiční strategii, které by se měl držet. Ať už v časech dobrých nebo zlých. My to podporujeme třeba investováním do akcií a do více měn, dluhopisů, nemovitostí a samozřejmě pro nás hraje velkou roli již zmiňovaná investice do startupů

A teď trochu otázka na tělo. Je nějaká investice, kterou zpětně považuješ jako špatnou? Nebo je něco, do čeho jsi dříve investoval a dnes ti to už nedává smysl?

Vždy, když si koupím nové auto, si tuto otázku pokládám, jelikož již druhý den ztrácí třetinu hodnoty (smích). 

Přemýšlím, co je špatná investice. V kariéře se nám nepovedlo koupit správné nemovitosti do krize 2008. Ne že bychom na nich nevydělali, ale jejich správa a držení stály víc než jejich výdělek při prodeji. 

Jak vás napadlo založit portály Investice v aukci a Půda v aukci? Kdy se zrodil nápad?

Investice v aukci vznikla jako nápad hned na začátku, když jsme přemýšleli nad Půdou v aukci. Chtěli jsme rozdělit stavební pozemky a zemědělskou půdu. Nakonec však realizace investice trvala déle zejména proto, že jsme čekali, jak se realitní trh zachová a jaká bude odezva na Půdu v aukci. 

Co se týká Půdy v aukci, vždy jsme byli kreativní ve startupech, které měnily realitní trh. Například za sebou máme úspěšný startup AdInternet (dnes součást reality.idnes.cz). Chtěli jsme něco jako ebay – tzn. prodávat nemovitosti na podobném principu. Ale nebyli jsme si jistí reakcí trhu, nakonec se to ukázalo jako správná cesta, i když se několikrát upravovala funkčnost aukcí. 

Je však potřeba říci, že Půda v aukci nejsou dražby nebo exekuce, ale skutečný prodej zemědělské půdy prostřednictvím aukce od jejich vlastníka. Chvíli jsme tedy museli ladit, jak aukce může probíhat, aby to korespondovalo s českým trhem. 

Investice v aukci dnes slaví 2 roky od svého spuštění. V čem je portál výjimečný? V čem spočívá jeho idea?

Oba portály jsou inovativním přístupem, jak prodávat investiční pozemky po internetu. Výhoda spočívá v tom, že v investičním celku se těžko odhaduje cena, v samotné aukci to jednoduše řekne trh. V průběhu aukce je inovací pro investora možnost koupit ihned (využitím tlačítka KUP TEĎ má investor možnost ukončit aukci ihned), což koresponduje s již zmíněným principem aukce zboží na ebay.com.

Dnes po 2 letech se odvážný krok vyplatil, získali jsme databázi lidí (velkou zákaznickou základnu), kteří nakupují investiční pozemky do svých portfolií a naučili jsme se s nimi pracovat na denní bázi. 

Jaký vnímáš posun portálů od začátku?

V této souvislosti bych zmínil tři věci. Začali jsme kromě našich pozemků prodávat pozemky třetích stran (dalších vlastníků). Také se díky množství uskutečněných aukcí začala tvořit cenová mapa. Dnes tedy víme, co, kde, za jakou částku a jak rychle můžeme prodat. V neposlední řadě je zde unikátní, jak se nám daří spolupracovat se zájemci o pozemky a investice. Z našeho portálu se stává “VIP klub”. Kromě zmíněných výhod existuje také možnost hlídacího psa, a tak má investor šanci získat okamžité informace, co je nového v oblasti investic do nemovitostí a pozemků. 

Jaká je vize portálů do budoucna?

Do budoucna portály vidíme jako “marketplace” otevřený pro všechny. Tvoříme bezpečný prostor, kde prodat nebo koupit zemědělské nebo investiční pozemky. Stále častěji nás kontaktují zástupci velkých mezinárodních firem se zájmem o pozemky. Dokonce i mezinárodní filmové společnosti. 

Vtip: A do budoucna bude i fotovoltaika v aukci! … No potenciál na to máme, ale vhodných pozemků zatím dostatek ne. Což to ale rozhodně nevylučuje 🙂

Velmi diskutovaným tématem jsou rostoucí ceny nemovitostí a to i v případě pozemků. Myslíš si, že ceny i nadále porostou? Máš nějaký odhad, kdy by se ceny mohly zastavit nebo dokonce klesnout?

Jsou pozemky s vysokou bonitou a potenciálem, u nich se cena rozhodně nezastaví. Letos inflace bude atakovat nadále 10%, a proto ceny porostou. Stejně tak tomu bude i u investičních pozemků. Na druhou stranu je v České republice hodně zemědělské půdy, která je už dnes předražená a těžce se prodává. Její cena bude pravděpodobně klesat.

Je to stejné jako u vybydlené nemovitosti s výhledem třeba na Jižní město :). Stejně tak se bude snižovat cena půdy ve spoluvlastnických podílech, která se kontinuálním dědictvím stále dělí. Těchto případů u nás stále přibývá a o takovou půdu není příliš zájem. Ať už se jedná o podíl, nízkou bonitu nebo třeba vysokou svahovitost pozemku. Přestože si všichni investoři myslí, že cena pozemků plošně poroste, s tím já rozhodně nesouhlasím. Plošně se to určitě říct nedá.

V České republice probíhá proces návratu půdy do rukou zemědělců. Při tom procesu se narovnává vztah k zemědělské půdě a zároveň se srovnává stav zemědělské půdy se sousedními státy, třeba s Německem. Nárůst ceny by ale musel být klidně ještě dvojnásobný, abychom je dohnali. Může to být podpořené vysokou inflací.

Co bys vzkázal týmu Investice v aukci?

Jsem zastánce myšlenky, že za tvrdou práci je vhodná skvělá odměna, a proto taky doufám, že si příští rok zase vyrazíme na nějaký super teambuilding, který si společně užijeme. Portál se neustále vyvíjí… od jednoduché internetové aukce, až po zmiňovaný marketplace. Stejně tak se rozšiřuje i tým o pozice marketingu, makléřů a vývoje a stává se z něj skvěle fungující tým profesionálů, se kterým je opravdu radost pracovat.

A na závěr. Kdybys měl začínajícím, ale i těm zkušenějším investorům něco vzkázat, co by to bylo?

Jak už otázka navádí, určitě je to o tom, že stejně jako pro mě je investice do půdy doplněk portfolia, tak věřím, že celá řada investorů, kteří tento článek čtou, už svou půdu v portfoliu má. Nebo jí tam brzy mít budou. Půda má v portfoliu rozhodně své místo, kvůli neustále rostoucí hodnotě a zároveň příjmu z pachtu. Vzhledem k vysoké inflaci se dá přirovnat k investici do protiinflačního dluhopisu České republiky.

PODĚKOVÁNÍ

Děkujeme Michalovi, že nám poskytl možnost se podívat pod pokličku investora a podělil se s námi o své zákulisní zkušenosti. Portálu Investice v aukci přejeme vše nejlepší a těšíme se na společný vývoj do budoucna.

Tým Investice v aukci

V případě dotazů neváhejte zanechat komentář nebo kontaktujte autorku článku.

Poslat dotaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Zjistit cenu zemědělské půdy ZDARMA.
Odhad posíláme do 24 hodin.
Odhad ceny půdy