Jak rozdělit pozemek na více parcel?

25.11.2021 - Petra Bilaniukova
Přečteno 370x

Majitel pozemku může mít různé důvody pro jeho rozdělení. Např. plánuje pozemek po částech prodat nebo rozdělením pozemku vyvstane možnost přeměnit parcely na stavební. Jedná se sice o poměrně časově i administrativně náročný proces, ale poradíme vám, co vše musíte udělat.

Podívejte se do územního plánu.

Na prvním místě v postupu k rozdělení pozemku by měla být kontrola územního plánu. Podívejte se, jaký účel má váš pozemek. Jedná se o ornou půdu nebo o stavební parcelu? Pokud má pozemek více druhů využití (např. jedna polovina je orná půda a druhá polovina stavební parcela), nelze pozemek rozdělit. V takové případě si musíte nejdříve zajistit sjednocení využití pozemku. V územním plánu najdete informace, v jakých plochách se váš pozemek nachází a co můžete očekávat do budoucna. Pokud se pozemek nachází v zastavěném nebo zastavitelném území obce, lze předpokládat, že obec v dané lokalitě počítá s další výstavbou.

Zajistěte si předběžný souhlas s dělením.

Je samozřejmé, že se nemůžete sami rozhodnout, že svůj velký pozemek rozdělíte na 4 rovné díly, které darujete svým potomkům. Budete potřebovat, aby stavební úřad s dělením pozemku souhlasil. Než si začnete zajišťovat potřebné dokumenty k podání žádosti o dělení, dojděte si pro předběžný souhlas s dělením pozemků. Před návštěvou stavebního úřadu si připravte výřez z katastrální mapy, na které bude váš pozemek s vyznačeným dělením. Pokud se jedná o větší dělení, zajděte si nejdříve na obecní úřad, ten musí se změnou také souhlasit.

Návštěva stavebního úřadu.

Pokud máte rozdělení pozemku předschválené, můžete si zajistit u geodeta geometrický plán. Geodet si přijede pozemek přeměřit a vytýčit. Poté připraví geometrický plán a následně budete čekat, až tento plán schválí katastrální úřad. Může to trvat přibližně měsíc a půl. Po schválení geometrického plánu můžete požádat již o oficiální souhlas na stavebním úřadě. Připravte si formulář Žádost o vydání rozhodnutí o dělení nebo scelování pozemků. K formuláři budete pravděpodobně muset dokládat dokumenty z různých odborů – např. ochrana životního prostředí a památková péče. Pokud nejste výlučným majitelem pozemku, k rozdělení pozemku dojde jen v případě, že se na něm všichni shodnete. Žádost bývá schválena do 30 dnů od podání.

Převod nových pozemků do katastru nemovitostí.

Jestli už v ruce držíte oficiální schválení stavebního úřadu, můžete ihned podat žádost o vyznačení nových pozemků v katastru nemovitostí nebo můžete vyčkat, až budete pozemky převádět na jinou osobu. Pokud jste pozemek rozdělili za účelem prodeje, je pro kupujícího vždy přehlednější, když jsou nové pozemky již zapsané na katastru. Požádat o zápis nových pozemků můžete na základě ohlášení vlastníka.

V případě dotazů neváhejte kontaktovat autorku článku.

Poslat dotaz

Komentáře (2)

 1. Jana Dešková Odpovědět
  24.8.2022 6:08

  Dobrý den. Mám zahradu za domem a chtěla bych ji prodat jako stavební parcelu. Musím ji vyndat z půdniho fondu a uvést jako stavební parcelu, aby to bylo pro mě rentabilnějsi?Co to všechno obnáší? Děkuji za odpověď
  Jana Dešková

  1. Petra Bilaniukova Odpovědět
   24.8.2022 11:41

   Vážená paní Dešková, pokud má pozemek stavební potenciál do budoucna, pak už nyní ho prodáte za větší částku než klasický zemědělský pozemek. Samozřejmě pokud byste prodávala již schválenou stavební parcelu, prodejní cena bude ještě vyšší. K tomu by ale muselo dojít pravděpodobně ke změně územního plánu, což může být proces na pár měsíců nebo let a vyžaduje běhání po úřadech.

   Určitě se ale můžete podívat na náš sesterský portál http://www.investicevaukci.cz, kde se pozemky s investičním potenciálem jako je ten Váš prodávají. Můžete si vyzkoušet inzerát vystavit i tam. Zkušení makléři ví, co vše prodej takového pozemku obnáší a velmi rádi Vám se vším poradí.

   Krásný den
   Petra Bilaniuková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Zjistit cenu zemědělské půdy ZDARMA.
Odhad posíláme do 24 hodin.
Odhad ceny půdy