Jaký je rozdíl mezi aukcí a dražbou?

13.4.2021 - Miriam Vojtová
Přečteno 73x

Taky jste se domnívali, že dražba a aukce nemovitosti jsou totéž? Přitom je v nich zásadní právní a obchodní rozdíl. V aukci i dražbě není daná nemovitost nabízena s konkrétní cenou ale s tzv. cenou vyvolávací, která se podle zájmu účastníků na konec většinou zvýší. Na našem portále naleznete pouze prodej formou aukce, nicméně rozdíly oproti dražbě vám rádi prozradíme. 

1. Aukce je otevřená, dražba vyžaduje fyzickou přítomnost

Dražby mohou ze zákona vykonávat pouze pověřené osoby tzv. dražebníci, kteří získali koncesi od Ministerstva pro místní rozvoj, oproti tomu aukce může provádět kdokoliv. Navíc do aukce se může kdokoliv přihlásit např. přes internetový portál možností registrace. Oproti tomu na dražbu se musí člověk dostavit osobně a předem složit jistinu (částku, která je v případě neúspěšné dražby vrácena). Chcete-li se zúčastnit aukce, žádné peníze dopředu skládat nemusíte. Navíc u nás neplatíte ani žádný poplatek za přihození do aukce.

2. Aukce – prodej kupní smlouvu, dražba – převod vlastnického práva při “příklepu”

Zásadní rozdíl mezi těmito typy prodejů je také okamžik, kdy nemovitost tzv. vydražíte. Při dražbě v momentu přiklepnutí ztrácí původní majitel práva k nemovitosti a započne automatický proces přepisování práv na kupujícího (uhradí-li celou částku).Vyhrajete-li aukci, pak se teprve sepisuje kupní smlouva, případně smlouva o smlouvě budoucí a převod vlastnictví nastává teprve okamžikem zápisu do katastru.

3. Aukce je dobrovolná, dražba je vynucená 

Aukce je zcela dobrovolnou záležitostí s tím, že majitel se sám rozhoduje pro tento způsob se záměrem prodat nemovitost za vyšší cenu.Oproti tomu veřejná dražba je vždy vynucená (prodává ji buď přímý majitel, insolvenční správce nebo věřitel). Primárně jsou dražby koncipované pro prodej majetku dlužníka, za to aukce jsou stavěné pouze pro prodej nezatížených nemovitostí. Na našem portále probíhají pouze klasické aukce pozemků, které jsou dobrovolné a jejichž majitelé chtějí svou půdu co nejvýhodněji zhodnotit.

Poslat dotaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Zjistit cenu zemědělské půdy ZDARMA. Odhad posíláme do 24 hodin.Odhad ceny půdy