5 základních prvků ekologického zemědělství

30.1.2024 - Tereza Zavadilová
Přečteno 2692x

Trend biohospodářství v posledních letech přibývá na oblíbenosti. I mezi běžnými spotřebiteli je tzv. BIO stále více a více vyhledávanější. Co by měl každý zemědělec o ekologickém hospodaření vědět? A jaké jsou základní principy tohoto způsobu zemědělství? 

Ekologické zemědělství klade důraz na životní prostředí. Při produkci potravin se snaží minimalizovat negativní dopad nejen na životní prostředí, ale i na zvířata, rostliny a plodiny. Pojďme se podívat na některé základní prvky ekologického hospodářství. 

  • Hnojení: Ke hnojení se využívají zejména organická hnojiva, kompost nebo minerály. I v České republice je hned několik firem, které vám nabídnou kvalitní hnojiva bez toxických látek. 
  • Ochrana rostlin: Ochrana rostlin spočívá v prevenci proti škůdcům, chorobám a nadbytečnému výskytu plevelu. 

POZOR! Co se nesmí používat: průmyslové hnojiva, syntetické pesticidy, herbicidy, regulátory na růst a plodnost, přenosy embryí a ani geneticky modifikované organismy.

  • Zdravá půda: Základním pravidlem ekologického hospodaření je zdravá půda bez razantních zásahů. V tomto případě se zemědělci snaží zachovat půdní mikrobiální bohatství. 
  • Rotace rostlin: Toto základní pravidlo má zásluhu na tom, že nedochází k vyčerpání půdy. 
  • Podpora přirozeného života: V tomto případě zemědělci záměrně vytvářejí prostředí pro predátory škůdců. Například dravci nebo ještěrky jsou vítani. 
  • Zachování přirozených okrajů: Říkáte si, co by tento bod mohl obsahovat? Jedná se o ponechání okrajů polí přirozenému vývoji, například pro divokou vegetaci.  
  • Chov zvířat: Tento krok bude asi všem jasný. Pro chov zvířat je důležitý volný pohyb, přístup k pastvě a geneticky modifikovanou stravu. 
  • Minimalizace antibiotik a hormonů: Ekologické hospodářství se tento přístup snaží minimalizovat.

  • Certifikace: Jestliže se chcete stát ekologickým zemědělcem, je potřeba získat osvědčení od kontrolního subjektu. To však neplatí pro maloobchody, které své biopotraviny prodávají konečnému spotřebiteli. 

Chcete se registrovat k podnikání v této oblasti? Mezi kontrolní organizace patří: KEZ o.p.s., ABCERT AG, Biokont CZ, s.r.o., Bureau Veritas Czech Republic, spol. s r.o. – více informací naleznete ZDE.

Představili jsme si nejzákladnější pravidla ekologického zemědělství. Můžete se těšit i na další články na toto téma.

V případě dotazů se neváhejte obrátit na autorku článku.

Poslat dotaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Zjistit cenu zemědělské půdy ZDARMA.
Odhad posíláme do 24 hodin.
Odhad ceny půdy